Bezpečně nejen o prázdninách 

Pro 30 dětí z nízkoprahových zařízení provozovaných naším spolkem v Karlovarském kraji byl připraven pětidenní letní tábor. V termínu od 19.07. do 23.07 probíhal v Ostrově a od 22. do 26. července 2024 v Chebu. Akce se uskutečnila díky finanční podpoře Karlovarského kraje. 

Cílová skupina 

Cílovou skupinou byly rizikové skupiny dětí a mládeže ve věku 6 – 15 let. Účastníci byli o projektu informováni prostřednictvím činnosti daného nízkoprahového zařízení pro děti a mládež. K dalšímu zapojení došlo za spolupráce návazných služeb a institucí. O projekt projevilo zájem celkem 37 dětí. 

Naplňování cílů projektu – vyhodnocení efektivity 

Projekt byl tematicky cílen na bezpečnost. V tomto duchu se nesla celá akce, která byla dále zaměřena na sebepoznání, protidrogové postoje a rozvoj schopností, dovedností a znalostí. 

Kempy probíhaly pod vedením zkušených lektorů, kdy bylo využíváno her pro rozvíjení sociálních dovedností. Po celou dobu realizace byla věnována dostatečná pozornost potřebám účastníků. Po dobu realizace byli účastníci vedeni k dodržování pravidel, která byla součástí kempového řádu. Osvojovali si pravidla řešení konfliktů za využití zpětné vazby, pravidla pro bezpečnou přepravu v dopravních prostředcích, pohybu na vozovce a další. Po celý týden byla součástí kempová výzva, při které se účastníci kempu zúčastňovali krátkých besed, plnili úkoly, kvízy a jiné. Stejně jako v předchozích letech docházelo i letos ke zvýšení povědomí o rizicích v důsledcích vlastního chování nebo chování druhých a osvojování dovednosti zvládnout tyto situace prakticky a efektivně řešit. Dále byly posíleny komunikační dovednosti a naplňována potřeba bezpečně trávit svůj volný čas. 

Účastníci příměstských táborů se seznámili s možnostmi, které jim nabízí pro ně dostupné lokality. Řada z nich je bezplatná a šlo tak o vítanou podporu k bezpečnému trávení volného času. Podpořena byla prevence rizikového chování a hledání bezpečných zdrojů zábavy. 

Účastníci kempu měli možnost navštívit několik sousedních měst a rozšiřovat si tak povědomí o svém okolí a možnostech v nich. Navštívili mimo sídelního města Ostrov i město Sokolov, Karlovy Vary a  Stará Role, Cheb, Františkovy Lázně. Na každém místě je čekal program plný aktivní zábavy, díky níž bylo osvojování si některých postojů přirozené. Společným zážitkem posilovali sociální vztahy s vrstevníky, v restauracích společenské chování a jeho pravidla. V přirozených situacích se děti učily toleranci, schopnosti ocenit i uznat vlastní rezervy a kvality. Přispěno bylo k environmentálním postojům pobytem v přírodě.  

Celá akce také podpořila pracující rodiče s dětmi, kteří nemají možnost zajistit svým dětem adekvátní program z důvodu pracovního vytížení nebo nepříznivé finančně sociální situace. Program kempu poskytl těmto dětem strukturovaný a smysluplný způsob trávení volného času. 

Podrobný program příměstských táborů a přímý dopad na cílovou skupinu – Ostrov 

CELODENNÍ PROGRAM – 15. července 2024 – Seznamování a bezpečné chování 

Po příchodu a prezenci účastníků dostaly děti  úvodní dotazník, díky jehož vyplnění mohli lektoři zjistit, jaká jsou očekávání účastníků. V dotaznících se především objevovaly odpovědi, že se těší na laser game a koupaliště. Některé z dětí také odpověděly, že mají obavu z koupání z důvodu neznalosti prostředí. Následně byly  seznámeny s pravidly BOZP a proběhlo několik seznamovacích her. Při přesunu do Jump areny i v dalších přestávkách např. na oběd, svačinu, při čekání na autobus, si lektoři povídali s dětmi o pravidlech a bezpečnosti. Zábavnou formou s nimi sehrávali modelové situace obsahující ohrožení života či zdraví a učili je,  jak reagovat aby se těmto situacím nejen vyhnuly, ale aby věděly i jak reagovat. Především byl kladen důraz na to, aby nikdy neohrozily sebe ani nikoho jiného a věděly kam se s krizovou situací obrátit.   

V rámci prvního dne bylo zřejmé, že mezi dětmi jsou rozdíly v samostatnosti a respektování autorit i ostatních účastníků. Proto lektoři motivovali děti celotáborovou hrou, která je formou sbírání bodů motivovala k vzájemné pomoci i respektu nejen účastníků ale i pracovníků. Průběžné vyhodnocování probíhalo na konci každého dne.  

CELODENNÍ PROGRAM – 16. července 2024 – Prevence návykových látek  

V průběhu druhého dne se společně všichni vydali do Karlových Varů na volnočasový areál Rolava. V průběhu cesty lektoři poučili děti o tom, jak se mají v areálu, ve vodě a především na vodních atrakcích chovat, aby nedošlo ke zranění.   

Po příchodu a  čekání  na oběd, kterým byla pizza z nedalekého podniku, lektoři uspořádali besedu o návykových látkách. S dětmi formou diskuze probrali, co se počítá mezi návykové látky, že v některých případech mohou být návykové látky pro dospělé legální.  Probrali zdravotní i další rizika návykových látek, včetně drog, tabákových výrobků i alkoholu.  

Následně lektoři rozdělili děti do dvou skupin. Jeden z lektorů zůstal s dětmi, které se rozhodly, že na vodní atrakce nechtějí a hrál s nimi hry na hřišti. Druhá skupina trávila čas na vodních atrakcích. Některé z dětí se zpočátku obávaly vody vzhledem k tomu, že byly neplavci. Po celou dobu ale měli na sobě záchrannou vestu, která je udržovala nad hladinou. Děti tak poté dokázaly překonat svůj strach a s pomocí lektorů se naučily plavat základní plavecký styl. Starší děti, které byly dobrými plavci, dávaly na ostatní pozor a to lektoři ocenili, bylo hezké vidět, že se k sobě děti chovají hezky.  

CELODENNÍ PROGRAM – 17. července 2024 – Socializace a prevence nadměrného užívání telefonů 

Na třetí den byla naplánovaná návštěva Centra zvířat ve Staré Roli a opékání špekáčků. Po příchodu do areálu byli všichni seznámeni s pravidly, mezi kterými bylo především nedotýkat se zvířat bez povolení a nekrmit je. Pracovnice Centra děti provedla po areálu, informovala je o principech fungování centra a řekla jim zajímavosti o jednotlivých místních zvířatech. Děti si následně pod dohledem pracovnice mohly některá zvířata pochovat či pohladit. Poté proběhlo opékání, při kterém byly děti upozorněny na bezpečné chování okolo ohně. Po tomto se celá skupina odebrala do Karlových Varů, kde na hřišti na náplavce po odehrání několika skupinových her, proběhla beseda na téma: Jak trávit volný čas bez telefonu. Lektoři nechali děti samostatně vymýšlet varianty co dělat a jak trávit volný čas bez elektronických zařízení.  

CELODENNÍ PROGRAM – 18. července 2024 – Prevence šikany  

Na tento den, bylo naplánováno poznávání domovského města Ostrova a návštěva místního koupaliště. Po příchodu a prezenci účastníků se celá skupina prošla po Ostrově a zastavila ve Sport-parku v areálu nemocnice. Zde si po několika hrách a prohlídce atrakcí lektoři popovídali s dětmi o riziku šikany. Formou dialogu a modelových scének, byly děti seznámeny s různými formami šikany, a jak se jim bránit.  

Následně se celá skupina přesunula na místní koupaliště, kde trávila zbytek dne. Lektoři po cestě připomenuli rizika a vyzkoušeli děti ze správného chování v tomto prostoru. Lektoři kladně ohodnotili spolupráci dětí, především péči starších dětí, o ty mladší a vzájemné kontrolování, aby nedošlo k nějakému úrazu.  

CELODENNÍ PROGRAM – 19. července 2024 – Bezpečně na internetu  

Na závěrečný den si lektoři připravili laser game. Po absolvování této aktivity, kterou děti hodnotily velice kladně, se celá skupina přesunula do centra Karlových Varů, kde po plánovaném obědě lektoři dětem dopřáli Bubble Tea, jako odměnu za dobré chování  a posadili se s nimi k besedě o kyberbezpečnosti. Zde lektoři informovali děti o největších rizicích fungování na internetu a zdůraznili základy bezpečného chování.  

Děti na konci dne dostaly hodnotící dotazníky, kde zhodnotily, že se jim tábor líbil. Nejvíce oceňovali lasergame a využití vodních atrakcí na Rolavě. Také dostali dotazník k ověření znalostí o tématech, které lektoři v průběhu tábora s dětmi probírali. Po vyplnění těchto anonymních formulářů, si děti dopřály oslavu s dorty a odměnami za úspěšně splněný tábor. 

Lektoři kladně hodnotí progres dětí, v kolektivním fungování a otevření se lektorům, kdy s nimi byli ochotni probírat jejich strasti, a tím otevřeli možnost další práce v rámci NZDM. 

Podrobný program příměstského tábora a přímý dopad na cílovou skupinu – Cheb 

CELODENNÍ PROGRAM – 22. července 2024 – Život bez závislosti 

První den jsme začali dobrodružně – prošli jsme prostory NZDM, kde museli vyřešit hlavolamy a hádanky, aby zjistili, kam budou směřovat jejich další kroky. Tyto aktivity vyžadovaly analytické myšlení a týmovou spolupráci, čímž jsme podpořili jejich sociální, kognitivní a emocionální kompetence. Následně prošli vyznačenou trasu v Chebu, vyplnili pracovní listy a získali tajné heslo k otevření trezoru. Po zadání hesla získal každý účastník malou odměnu z městské knihovny. Tímto způsobem jsme objevovali umění v chebských uličkách a lépe poznávali své město.  

Během dne jsme se zaměřili na hlavní téma – „Život bez závislosti“. Lektoři vysvětlili, co je to závislost, jak vzniká a jak se jí dá předejít, včetně informací o různých formách léčby. Účastníci plnili zadané úkoly pod vedením lektorů, čímž si mohli ujasnit svůj postoj k závislosti a věnovat se zdravým alternativám trávení volného času. 

CELODENNÍ PROGRAM – 23. července 2024 – Prevence užívání marihuany 

Skupina zahájila cestu do Františkových Lázní ve městě Cheb a vydala se na několikakilometrovou túru. Po cestě jsme poznávali své okolí, procházeli lesy, okrasné zahrady, viděli domácí i divokou zvěř a navštívili rozhlednu Salingburg. Cílovou zastávkou byla přírodní rezervace Amerika, kde jsme se naobědvali, odpočinuli si, zahráli hry a poté se vydali autobusem zpět do Chebu. 

Dnešní tematický okruh se zaměřil na marihuanu a její známé formy. Lektoři poskytli dětem nezkreslené informace o účincích a rizicích užívání marihuany, včetně její ilegality. Pomocí kreativních technik si děti vykreslily svůj osobní prostor a zaznamenali, co vše chtějí mít v životě a kam by eventuálně patřila marihuana. Důraz byl kladen na zvědomění alternativních možností pro navazování prožitků a pocitů, s hlavní myšlenkou, že drogy nejsou jedinou cestou. 

CELODENNÍ PROGRAM – 24. července 2024 – Legální, přesto nebezpečné 

Třetí den se děti vydaly procházkou do Fun arény u Chebu, kde měli příležitost vyzkoušet si různé atrakce. V aréně je čekalo 20 trampolín, olympijská trampolína, lezecká stěna, molitanové moře, kladina na přetlačování, basketball a Ninja dráha. V bezpečném prostředí arény s proškolenými lektory se účastníci mohli naplno odreagovat. Svoji představivost dále rozvíjely pomocí virtuální reality, která byla jednou z dalších atrakcí v objektu. Během aktivit se děti učily spolupracovat, komunikovat a vzájemně si pomáhat. Rozvíjeli schopnost řešit konflikty a sdílet úspěchy i neúspěchy. 

Cestou zpět jsme se věnovali dnešnímu tématu – „Legální, přesto nebezpečné“. Cílem bylo zvýšit povědomí o rizicích spojených s legálními látkami a aktivitami, zejména cigaretami a alkoholem. Účastníkům byly podány informace o škodlivosti a účincích látek obsažených v cigaretách a alkoholu. 

CELODENNÍ PROGRAM – 25. července 2024 – Nelegální a navíc nebezpečné 

Čtvrtý den jsme strávili na koupališti Dřenice. Ráno jsme si v NZDM připomněli pravidla bezpečného chování u vody. Koupaliště bylo vybaveno zábranami, které označovaly bezpečnou hloubku pro neplavce. Děti celý den využívaly volejbalové hřiště, trampolínu a zapůjčené sportovní vybavení. Hráli připravené hry, koupali se, skákali na vodních atrakcích a diskutovali o dnešním tématu „Nelegální a navíc nebezpečné.“ 

Hlavní částí dne byla práce v komunitním kruhu, kde účastníci sdíleli své zkušenosti s tlakem vrstevníků a diskutovali, kdy se naposledy nechali někým přemluvit. Poté malovali své asociace na slovo droga. Téma bylo následně vysvětleno, děti přiřazovaly jednotlivé pojmy ke skupinám návykových látek (opiáty, halucinogeny, stimulanty). Cílem bylo poskytnout informace o drogách, jejich rozdělení, účincích a rizicích, včetně zdravotních a sociálních důsledků užívání návykových látek. Mluvili jsme také otevřeně o tom, že zpočátku se užívání drog může zdát přínosné. 

CELODENNÍ PROGRAM – 26. července 2024 – Respekt k druhým 

Poslední táborový den se nesl ve znamení komunikace. Na programu byla návštěva Laser game v Sokolově, kde se skupina rozdělila do dvou týmů, a během tří her trénovali týmovou spolupráci. Hra je učila efektivně komunikovat, koordinovat činnosti a rozdělovat si role, aby dosáhly společného cíle. Všichni hráči si plánovali strategie a překonávali herní výzvy, což rozvíjelo jejich schopnost řešit problémy a kreativně přemýšlet. 

Po hře se skupina přesunula na oběd a poté do parku, kde pokračovaly aktivity zaměřené na dnešní téma komunikace. Děti se zapojily do různých her a povídání, které posilovaly komunikaci jako nástroj pro budování vztahů. Pomocí techniky „Jabloň“ se učili umění dohodnout se a stát si za svým rozhodnutím. Praktikovali také asertivní řešení konfliktů. 

Závěr dne proběhl v NZDM NOra, kde účastníci zhodnotili své chování během celého kempu. Navzájem respektovali své názory, podporovali se a stáli při sobě. Každý účastník obdržel odměnu a na závěr vyplnil dotazník, kde zhodnotil, co se mu na kempu líbilo a co by zlepšil. Účastníci během celého týdne nachodili úctyhodných 54,1 km, což zaslouží velký obdiv a respekt. 

 

Projekt byl hrazen z rozpočtu Karlovarského kraje na podporu aktivit v oblasti prevence kriminality.